Czytania na dziś: Ezd 9, 5-9; Tb 13, 2abcde. 3-4a. 4bcd. 5. 8 R.: por. 2a; Mk 1, 15; Łk 9, 1-6; Słowo na dziś: Bardzo się wstydzę, Boże mój, podnieść twarz do Ciebie, albowiem przestępstwa nasze urosły powyżej głowy, a wina nasza wzbiła się do nieba. [Ezd 5,6]

Hasło roku 2020/2021



polecamy

Na podstawie „Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2020 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii” zostały przygotowane pytania i odpowiedzi wraz z uzasadnieniem wynikającym z powyższego dokumentu, które mam nadzieję ułatwią funkcjonowanie naszych wspólnot parafialnych.

Poniższa lista będzie aktualizowana w miarę pojawia się nowych zarządzeń państwowych, kościelnych i sanitarnych.


PYTANIA I ODPOWIEDZI



************

CZY KSIĄDZ JEST ZOBOWIĄZANY DO ZAKRYWANIA TWARZY PODCZAS SPRAWOWANIA EUCHARYSTII?

Nie.


Uzasadnienie:

„Obowiązku określonego w ust. 1 nie stosuje się w przypadku (…) duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania”

§ 18 ust. 2 pkt. 6


************

CZY ZAKRYWANIE UST I NOSA OBOWIĄZUJE W KANCELARII PARAFIALNEJ?

Tak.


Uzasadnienie:

„(…) obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa (…) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny

§ 18 ust. 1 pkt. 2 lit. B


************

CZY WIERNI W KOŚCIOŁACH MUSZĄ ZASŁANIAĆ USTA I NOS?

Tak – podczas liturgii oraz poza nią.


Uzasadnienie:

„(…) obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa (…) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny”

§ 18 ust. 1 pkt. 2 lit. b


************

W JAKI SPOSÓB WIERNI UCZESTNICZĄCY W EUCHARYSTII POWINNI PRZYJMOWAĆ KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ?

Twarz można odsłonić bezpośrednio przed przyjęciem Komunii świętej nie dotykając zewnętrznej części maseczki, następnie ją zasłonić


Uzasadnienie:

„Osoba ma obowiązek odkrycia ust i nosa na żądanie (…) innej osoby w związku ze świadczeniem przez nią usług lub wykonywaniem czynności zawodowych lub służbowych, w tym w przypadku konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby”

§ 18 ust. 4 pkt. 2


************

CZY ORGANISTA POWINIEN MIEĆ ZAKRYTĄ TWARZ PODCZAS WYKONYWANIA CZYNNOŚCI ZAWODOWYCH W KOŚCIELE?

Nie


Uzasadnienie:

„Obowiązku określonego w ust. 1 nie stosuje się w przypadku (…) osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b i c, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów”

§ 18 ust. 2 pkt. 4


************

CZY OSOBY USŁUGUJĄCE PODCZAS LITURGII I CZYTANIA SŁOWA BOŻEGO NP. LEKTORZY I MINISTRANCI (osoby niepełnoletnie w diecezji legnickiej mogą służyć przy ołtarzu dopiero w momencie przywrócenia zajęć w szkołach) MUSZĄ ZASŁANIAĆ TWARZ?

Tak.


Uzasadnienie:

„(…) obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa (…) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny”

§ 18 ust. 1 pkt. 2 lit. B


************

ILE OSÓB MOŻE UCZESTNICZYĆ W MSZACH ŚWIĘTYCH OD 20 KWIETNIA 2020 ROKU?

Obowiązuje limit: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.


Uzasadnienie:

Pojawi się w momencie opublikowaniu rozporządzenia w dzienniku ustaw.


porządek mszy świętej

  • Msze Św. w niedzielę:
  • godz.   7:00 - Msza Św. dla dorosłych
  • godz.   9:00 - Msza Św. dla młodzieży
  • godz. 11:00 - Suma
  • godz. 12:30 - Msza Św. dla dzieci
  • godz. 18:00 - Msza Św. dla dorosłych
  •  
  • Msze Św. w tygodniu
  • godz.   6:45 - Msza powszechna
  • godz. 18:00 - Msza powszechna
  • godz. 18:00 - Wt. — Nowena do św. Jadwigi
  •  
  • Spowiedź Święta
  • - codziennie – przed Mszą św. albo w trakcie
  • - niedziela – podczas Mszy św.
  • - W I piątek miesiąca godz. 16:30

statystyka

  • Dzisiaj weszło 216 osób.
  • Wczoraj weszło 290 osób.
  • Przez 7 dni weszło 1831 osób.
  • Przez miesiąc weszło 9274 osób.
  •  
  • W sumie 971470 wejść.
  •  
  • Na stronie przebywa teraz 1 osób.
  •  
  • Ostatnia aktualizacja strony: 18.09.2021.

gdzie jesteśmy

  • Parafia Rzymsko-katolicka p.w. Św. Jadwigi Śląskiej
  • ul. plac Jana Pawła II nr 1
  • 59-903 Zgorzelec (Woj. Dolnośląskie)
  • Pokaż na mapie - kliknij tutaj.
  •  
  •  
  • tel. fax.: (75) 77 524 51
  • e-mail: parafiajadwiga@wp.pl

kancelaria parafialna

Kancelaria Parafialna jest czynna we wtorki i czwartki od godziny 15:30 do godziny 16:30.

Dokumenty potrzebne do przyjęcia Sakramentów Świętych, kliknij tutaj.

W sprawach pogrzebu można się zwracać do proboszcza i wikariusza poza wyznaczonymi godzinami.